Výprava do premrznutých jaskýň južného pobrežia Bajkalu

Pozývame vás na prednášku s názvom Výprava do premrznutých jaskýň južného pobrežia Bajkalu, ktorá je súčasťou cyklu prednášok O prírode v pivničke. V stredu 14. 3. 2018 o 16:30 sa budeme v Múzeu Spiša venovať neživej prírode z ďalekého Ruska.
Prastaré jaskyne v okolí jazera Bajkal sú predmetom štúdia nejedného vedca. V posledných rokoch navštevujú tieto odľahlé miesta vedecké tímy za účelom poznania miestnej fauny, ale aj abiotickej zložky jaskýň. Výskumy sú zamerané hlavne na nové druhy baktérií, ktoré sa využívajú napríklad pri výskume antibiotík, no existuje ešte mnoho tajomstiev, ktoré čakajú na svoje objavenie v týchto jaskyniach.
Prednášajúci hosť RNDr. Monika Orvošová, PhD. zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši priblíži jej výskum počas cesty práve do týchto neprebádaných sibírskych miest.
Táto téma je určená pre všetkých ľudí, ktorí sa chcú dozvedieť niečo viac o výprave do jaskýň južného pobrežia Bajkalu a o výskume, ktorý sa v týchto biotopoch realizuje.

Dvorné dialógy 50