Projekt FPU č. 17-521-01734
Nová expozícia Príroda Spiša v zrekonštruovanom objekte – Provinčnom dome – sídle Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi 2017
Zhrnutie výstupov projektu:
Realizáciou projektu Nová expozícia Príroda Spiša v rekonštruovanom objekte – Provinčnom dome – sídle Múzea Spiša v SNV, bol naplnený jeho zámer i cieľ v súlade so zmluvou č. číslo 17-521-01734 zo dňa 31.8.2017 (Teda po úprave rozpočtu pôvodnej žiadosti, kedy z dôvodu krátenia finančných prostriedkov bola z projektu vyňatá realizácia úvodnej veľkorozmernej 3D makety – výrez regiónu SPIŠ z podkladu orograf. mapy SR).
Výstupom projektu je komplexná textová, grafická a výtvarne- architektonická dokumentácia ako podklad k realizácii novej expozície Príroda Spiša na ploche 400 m2, v rekonštr. sídle Múzea Spiša (MS) v historickej budove, Provinčnom dome v Sp. N.Vsi. Výstupom projektu je libreto a scenár k expozícii Príroda Spiša, na ktorého tvorbe sa podieľal autorský kolektív tvorený z interných (v počte 5 ) i externých (v počte 14) odborných pracovníkov. (textové podklady a čiastkové správy evidované v archíve MS). Koordinátormi autorských tímov za jednotlivé odbornosti boli odborní pracovníci MS – Ing. Zuzana Krempaská ( garant projektu a koord. odbor geológia, paleontológia), RNDr. Pavol Chromý (odbor krajinná ekológia, zoológia) , RNDr. Marta Nižnanská (odbor botanika),Mgr. Denis Kuzl (zoológia), Mgr. Erika Gibalová (botanika). Naším cieľom bolo vytvorenie novej expozície, ktorá nahradí pôvodnú prírodovednú expozíciu (od1976 - 2015zrušená). Zámerom je prezentovať jedinečnú geologickú rôznorodosť, paleontologickú jedinečnosť a biodiverzitu regiónu Spiš a na relatívne malej ploche podať návštevníkom komplexné informácie o prírode (živej a neživej) Spiša. Využitím interaktívnych prvkov sa pokúsime vytvoriť otvorenú expozíciu „5 zmyslov“ („Neostane v hlave, čo neprejde zmyslami“ J.A.Komenský), vidím, počujem, cítim- voniam, dotýkam sa, chutnám (zrak, sluch, hmat, chuť, čuch), ktorá by bola zrozumiteľná i pre návštevníkov so zrakovým postihnutím. Východiskom pre scenár bol región Spiš ako zberná oblasť Múzea Spiša, prezentovaný orografickými celkami: Tatry, Popradská kotlina a Kozie chrbty, Levočské vrchy a Spišská Magura, Pieniny a Ľubovnianska vrchovina, Slovenský raj, Hornádska kotlina, Volovské vrchy, Branisko a Čierna hora. Múzeum Spiša je jediné múzeum na území Spiša, ktoré malo a bude mať prírodovednú expozíciu zameranú na celý región Spiš. (len Múzeum TANAP-u, kt. je zamerané na územie Tatier). Expozícia bude inštalovaná v desiatich miestnostiach. Architektonicko-výtvarné riešenie expozície vypracovali Mgr. Peter Masár a Mgr. Dušan Veverka, v zmysle, rozpočtu, v súlade a v rozsahu, ktorý je uvedený v žiadosti a zmluve projektu č. 17-521-01734.
Projekt prebiehal v nasledovných etapách: po podpise zmluvy v auguste 2017 boli do septembra 2017 realizované prvé stretnutia odborných tímov, teda pracovníci MS podali prvé informácie, kolegom, externým odb. pracovníkom a vznikli predbežné dohody o spolupráci na tvorbe scenára. Zároveň prebiehal prieskum trhu a výber architektov pre vypracovanie architektonicko-výtvarného riešenia novej expozície. Navštívili sme múzeá SNM Múzeum A. Kmeťa v Martine a SMOPaJ v Liptovskom Mikuláši, kde sme spoznali nové prírodovedné expozície a konzultovali sme s kolegami. V ďalšej etape od októbra 2017 – do januára 2018 boli pripravené zmluvy v zmysle rozpočtu projektu, prebiehali konzultácie v rámci odborných skupín, tvorili sme scenár, sumarizovali podklady od jednotlivých autorov. Prebiehali stretnutia s architektmi, ktorým sme poskytli podklady z projektovej dokumentácie i libreta a scenár. Konzultovali sme prvé návrhy architektov a prevzali sme finálnu dokumentáciu architektonicko-výtvarného riešenia „Novej expozície Príroda Spiša“.
V mesiaci január – máj finalizácia všetkých podkladov a ich archivácia v Múzeu Spiša a propagácia projektu.
Ukážka na budúce priestory „Novej expozície Prírody Spiša“
Fyzickogeografická mapa regiónu Spiš“