Projekt FNPU č. 17-380-03831
ICOM NATHIST Conference: The Anthropocene Natural History Museums in the Age of Humanity
Zhrnutie výstupov projektu: Výstupom projektu bola aktívna účasť Ing. Zuzany Krempaskej na medzinárodnej konferencii ICOM (International council of muzeums) sekcie NATHIS v Pittsburghu, štát Pennsylvania, USA, ktorá sa konala 25.10. - 30.10.2017 v Carnegie Museum of Natural History. Zúčastnilo sa jej 250 delegátov z 30 krajín sveta. Téma konferencie: The Anthropocene -Natural history Museums in the Age of Humanity (Prírodovedné múzeá v ére človeka), koncept ľudského vplyvu a interakcie s globálnym prostredím sa dotýkal vedy, ochrany, umeleckého vyjadrenia, filozofie a dokonca aj rekreácie. Z. Krempaská participovala aj na odbornom programe formou posteru a diskusie predstavila projekt s názvom: Príroda Spiša v kocke (Nature of Spiš in a nutshell) a prezentovala Múzeum Spiša a región Spiš. Hlavné podujatie projektu bola konferencia, ktorá prebiehala podľa programu (desiatky prednášok, kľúčové prednášky, príspevky kolegov z múzeí celého sveta, diskusie, viď. v prílohe). Súčasťou bolo i otvorenie výstavy „WE are Nature“ (https://carnegiemnh.org/visitor/we-are-nature/). Sprievodné podujatia boli workshopy, kde rôzne firmy prezentovali novú muzeálnu techniku, výstavné prvky a prezentačné programy pre rôzne cieľové skupiny. Súčasťou bola prehliadka všetkých expozícií múzea Carnegie museums of Pittsburgh (www.carnegiemuseums.org a www.carnegiemnh.org).
Mimoriadnym prínosom bola exkurzia do prírodnej rezervácie Powdermill (29.10.2017). Je to environmentálne výskumné centrum, s výskumnou stanicou a programom pre migráciu vtákov, ktorá patrí pod Carnegie prírodovedné múzeum. Centrum sa viac ako 50 rokov venuje výskumu (dlhodobé a krátkodobé vedecké štúdie v herpetológii, botanike, zoológii bezstavovcov a ornitológii), vzdelávaniu a ochrane. Je to miesto pre vedcov, študentov a rodiny, ktoré majú záujem o prírodný svet. Exkurzia (29.10.2017) do Fallingwater - zachovanie majstrovského diela Franka Lloyda Wrighta, zachrána miesta, pre ktoré bola navrhnutá, a interpretácia histórie pre súčasné a budúce generácie svetovej komunity. Je to prezentácia sily dizajnu v harmónii s prírodou.
Vďaka kontaktu s honorárnym konzulom Slovenskej republiky v Pittsburghu p. Josethom Senkom som navštívila ďalšie múzea v Pittsburgu, kde bol dohodnutý i kontakt s riaditeľmi múzeí: The Andy Warhol Museum (sprevádzal nás p. Donald Warhol, synovec Andy Warhola) - najväčšie múzeum amerického umenia venované jedinému umelcovi. Rozkladá sa na 8 200 m2 v siedmich podlažiach. Obsahuje celkovo 17 galérií v ktorých je okolo 900 obrazov, takmer 2 000 návrhov na papieri, 4 000 fotografií a viac než 4 000 filmov. Múzeum bolo otvorené v roku 1994. Ďalším unikátnym múzeom bolo Heinz History Museum – director Andrew E. Masich. Diskusia s ním bola veľmi zaujímavá. Prijal pozvanie na Slovensko, kde má i korene. Všade som odovzdala i prijala propagačný materiál a kontakty.
Etapy realizácie: jún-september 2017 - organizačné zabezpečenie (komunikácia, pozývací list, registrácia, zabezpečenie leteniek, ubytovania, príprava posteru), september – október, príprava prezentácie, abstraktu, tlač baneru, október – realizácia cesty, november – máj prezentácia výsledkov, publicita, vyhodnotenie projektu, spracovanie fotodokumentácie.
Spôsob financovania: Fonf na podporu umenia/ 2017 – 2000 eur ( cestovné, registrácia, ubytovanie) a Múzeum Spiša v SNV: terénna exkurzia, diéty, poistenie.
The Anthropocene - Natural history Museums in the Age of Humanity
(Prírodovedné múzeá v ére človeka)
25. 10. - 30. 10. 2017
Carnegie Museum of Natural History
Konferencia, súčasťou ktorej bolo otvorenie výstavy We are nature, prednášky, príspevky kolegov z múzeí celého sveta, diskusie
Predstavenie projektu s názvom: Príroda Spiša v kocke (Nature of Spiš in a nutshell)
Honorárny konzul SR v Pittsburghu, p. Joseth Senko s manželkou
Carnegie Museum of Natural History