Dravé vtáky v prírode /význam a ochrana/"

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi sprístupnilo vo svojich expozičných priestoroch ďalšiu z výstav venovanú prírode, tentokrát dravcom a sovám. Textový a obrazový materiál bol spracovaný v Múzeu Tanap-u v Tatranskej Lomnici a v Múzeu Spiša v Spišskej Novej Vsi. Preparáty, ktoré výstižne doplňujú texty, sú z depozitárov Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.

Ľudia oddávna považovali dravé vtáky za neodmysliteľnú súčasť prírody. Sú významnými symbolmi starých kultúr na celom svete, ako aj mnohých náboženstiev. Napríklad orol, považovaný za kráľa vtákov, symbolizuje autoritu, moc, víťazstvo a pýchu. Býva spájaný so slnkom, kráľovstvom a bohmi. Dravce boli často zobrazované na sochách a šperkoch. Dravé vtáky boli spodobované aj na obradných a náboženských predmetoch.

Sovy sa živia dravým spôsobom lovu, majú zahnutý zobák a silné nohy, radíme ich k dravým vtákom. Sovy sa vyznačujú niekoľkými charakteristickými znakmi, ktoré ich odlišujú od denných druhov dravých vtákov - nočný spôsob života, nápadné hlasové prejavy, prípadne klapanie zobákom, tichý let, veľká hlava a dopredu obrátené veľké oči – podobne ako u človeka, preto sa je pripisuje vlastnosť – „múdra sova“. Typický „závoj“ – drobné perie v okolí tváre, v prípade niektorých druhov výrazný v tvare srdca (plamienka driemavá), operenie nôh až k prstom, otáčanie hlavy až o 270 stupňov.

Výstava Dravé vtáky v prírode isto upúta nejedného návštevníka múzea.

Príďte a presvedčte sa.

Dravé vtáky v prírode pozvánka

Dravé vtáky v prírode pozvánka

Dravé vtáky v prírode pozvánka

Dravé vtáky v prírode pozvánka

Dravé vtáky v prírode pozvánka