Noc múzeí a galérií 2020 v Košickom kraji

Podujatie celoeurópskeho významu sa bude konať v netradičnom termíne.

Noc múzeí a galérií prichádza na Slovensko už po šestnásty krát, návštevníci ju však uvidia v úplne inom šate. Z pôvodného májového termínu bola presunutá na druhú novembrovú sobotu, 14.11.2020. Ďalšou zaujímavosťou je, že po prvý krát v histórii bude prístupná prevažne v online podobe.

„Galérie a múzeá Košického samosprávneho kraja sa i v tomto, nie veľmi kultúre prajúcom roku zapojili svojou činnosťou. Pre záujemcov si v rámci Noci múzeí a galérií 2020 pripravili virtuálne prehliadky so sprievodcom, vzdelávacie aktivity aj ukážky aktuálnych výstav. Vieme, že online prostredie nemôže úplne nahradiť živú atmosféru tohto výnimočného podujatia, no je to spôsob, akým môže kultúra v kraji stále žiť a zároveň ostane zaručená bezpečnosť návštevníkov aj organizátorov podujatí,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove uvedie komentovanú večernú prehliadku andrássyovského parku. Hlavnou témou budú zaujímavosti zo života šľachty trebišovského kaštieľa a divákom sa naskytne pohľad aj na netradične osvetlený večerný kaštieľ.

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi pripravuje okrem prehliadky nedávno rozšírenej expozície Histórie Spiša aj tematicky ladenú prehliadku kaštieľa v Markušovciach – Noc múzeí s Ludwigom van Beethovenom, v rámci ktorej predstaví aj Letohrádok Dardanely na pozadí výstavy venovanej životu a dielu tohto výnimočného umelca.

Banícke múzeum v Rožňave ponúkne od 17:00 okrem prehliadok expozícií aj prebiehajúce výstavy múzea - Jaskyne UNESCO v Národnom parku Slovenský kras a Divadelná Rožňava – Rozsnyói Színházi Élet.

Aj na Zemplíne bude rušno. Zemplínske múzeum v Michalovciach okrem sobotňajšej komentovanej prehliadky kaštieľa deň pred tým, 13.11.2020 slávnostne uvedie svoju novú expozíciu, Klenotnica – vzácne poklady minulosti.

Východoslovenské múzeum v Košiciach pripravuje k Noci múzeí a galérií video upútavku, ktorá predstaví zaujímavosti z útrob múzea v netradičnej atmosfére, pracovníci múzea okrem toho pripravujú aj spomienkovú prezentáciu z predchádzajúcich ročníkov podujatia.

Galéria umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi tiež otvára svoje brány v rámci projektu Galéria OnLine. Noc múzeí a galérií sa tu bude niesť v duchu hesla Karanténa v umení. Zverejnené budú video záznamy a fotografie z aktuálnych výstav, edukačné aktivity aj on-line sprievodcovia v podobe výberu z tvorivých zošitov k aktuálnym výstavám.

Na interaktívnom programe k podujatiu už dlhodobo pracuje aj Východoslovenská galéria, no vzhľadom k tomu, že bez účasti verejnosti v priestoroch galérie nie je možná jeho realizácia, presunutý bol na neurčito. Po obnovení hromadných podujatí sa však návštevníci galérie môžu tešiť napríklad aj na veľko-plošné premietanie na nádvorí galérie.

Zúčastniť sa Noci múzeí a galérií môže každý, stačí mať k dispozícii počítač alebo smart telefón s pripojením na internet. Programy jednotlivých kultúrnych organizácií môžete sledovať na ich web stránkach, YouTube kanáloch alebo na sociálnych sieťach.