Ponuka prednášok a podujatí v kaštieli a letohrádku Dardanely v Markušovciach

Podujatia pre MŠ 1.stupeň ZŠ.

Zameranie: Len pre organizované skupiny.
Trvanie: (cca 30 - 45 min)
Vstupné: 1€

Ako sa princezné obliekali a rytieri zachraňovali...

Máte radi knihy? Ktoré príbehy sú tie najkrajšie? Predsa o princeznách a rytieroch! Príďte sa s najmenšími pozrieť na to, aké šaty si obliekali princezné alebo ako vyzerá a koľko váži ozajstný rytiersky meč.
(celoročne)

Hra s hudbou - Staň sa malým muzikantom a vytvor si triednu kapelu.

Poznávanie hudobných nástrojov vizuálnou, hravou formou pomocou rozprávky a spoločnej aktivity (spev, hra na hudobných nástrojoch).
Súťaž o najkrajší kreslený akordeón. (celoročne)

Storočie - Leonardo da Vinci 500

Cyklické podujatie zamerané na historické osobnosti kultúrneho života. Tento krát si predstavíme svetoznámeho renesančného maliara a vynálezcu Leonarda da Vinci. Povieme si o jeho vynálezoch a ukážeme jeho najslávnejšie obrazy. Staneme sa malými maliarmi a naučíme sa miešať farby, či maľovať na plátno a možno čosi i zostrojíme.. (celoročne)

Poklad v parku

Hľadanie pokladu patrí azda medzi najobľúbenejšie detské hry. V parku pri markušovskom kaštieli sa tiež stratil jeden sladký poklad. Pri jeho hľadaní deti spoznávajú svoje okolie - ihličnaté, listnaté stromy a liečivé bylinky. (apríl - október)

Enviropark

Či už k Dňu Zeme alebo v rámci environmentálnej výchovy môžete zavítať do nášho parku a spolu s nami zistiť, ako dlho sa rozkladajú škodlivé odpadky v prírode a tiež sa naučiť, ako správne triediť odpad. (apríl - október)

Skaza Markušovského panstva - Legenda v pivnici

V tajomných priestoroch kaštieľnej pivnice sa odohrá legenda, ktorá sa povráva od čias našich predkov, kedy boli Máriássyovci pánmi Markušovskej zeme, no stačilo málo a všetko mohlo byť úplne inak... (apríl - október)

Poklad Máriássyovcov - Legenda v pivnici

Pivnica v kaštieli ešte iste nevypovedala všetky legendy, čo si tu kedysi služobníctvo šuškalo. Jednou z nich je i doteraz nenájdený poklad Máriássyovcov, ktorý je opradený dračím tajomstvom.. (apríl - október)

Nevšedné príbehy dejín - Ponuka prednášok pre 2. stupeň ZŠ , ŠŠ a širokú verejnosť.

Zameranie: Len pre organizované skupiny.
Trvanie: cca 30 - 45 min)
Vstupné: 0,50€

Panovníci habsburskej monarchie v 18.,19. a na začiatku 20. storočia.

Karol I., pôvodne nebol predurčený stať sa panovníkom a na túto úlohu ho vôbec nevychovávali. Prečo aj, veď v poradí o nástupníctvo bol až na poslednom - šiestom mieste. Osud však svojou dômyselnou hrou doviedol na habsburský trón 21. novembra 1916 práve Karola I.

František Jozef I., narodil sa18. augusta 1830 vo Viedni, ako príslušník habsbursko-lotrinského rodu a od detstva si najradšej obliekal uniformu. Hoci na trón nastúpil ako mladý neskúsený cisár, napokon vládol dlhých 68 rokov.

Ferdinand I. (V.), 2. marca 1835 nastúpil na rakúsky trón neslávny panovník Ferdinand I. V tomto roku si pripomíname 180 výročie od jeho nástupu na trón a zároveň uplynulo 140 rokov od jeho smrti. Prednáška z cyklu „Kto nám vládol“ poodhalí viac o živote tohto panovníka.

František I., patril k víťazom nad francúzskym cisárom Napoleonom, predstavoval prototyp doby, v ktorej žil a podľa toho bol označovaný aj ako „človek biedermeiera“. Bol veľmi konzervatívny a vzdialený cisárskej pompéznosti. Prvý panovník, ktorý prijal dedičný titul rakúskeho cisára bol František I. (1768 - 1835).

Leopold II., v roku 1765 prevzal vládu v Toskánsku, a v roku 1790, po smrti staršieho brata Jozefa, sa stal rímskym cisárom, uhorským a českým kráľom. Ľud ale aj európske panovnícke dvory si ho vážili pre jeho štátnickú múdrosť, lásku k mieru, rozsiahle vzdelanie a zameriavanie sa na budúcnosť... Hoci bol Leopold II. (1747-1792) nadmieru obľúbeným panovníkom, jeho vláda trvala len dva roky.

Jozef II., na trón Rakúskej monarchie nastúpil v roku 1765 ako spoluvládca svojej matky, pričom samostatne začal vládnuť až v roku 1780. Preslávil sa množstvom reforiem, avšak väčšinu z nich musel pred svojou smrťou odvolať.

Mária Terézia, Dostalo sa jej všestrannej starostlivosti a dokonca nadpriemerné vzdelanie na dievča tej doby. Avšak cisár ešte stále očakávajúci mužského potomka, nevenoval spočiatku veľa pozornosti jej sústavnej príprave na budúcu vládu. Napriek tomu v roku 1740 vďaka Pragmatickej sankcii nastúpila na rakúsky trón... najznámejšia žena svojej doby Mária Terézia.

Medzi genialitou a šialenstvom. (Osudy podivných Habsburgovcov a ich príbuzných v 19. storočí)

Jednotlivé prednášky predstavia viac či menej známych členov Habsburskej rodiny z 19. storočia, pričom siahneme i do bavorskej vetvy. V piatich prednáškach si tak predstavíme osobnosti:
Ludvík Viktor, korunný princ Rudolf, Alžbeta Bavorská, Ľudovít II. Bavorský.

Zo života múzea

  • Vitaj v múzeu - Kde je pôvod slova múzeum? Z čoho sa múzeum skladá, čo je exponát, či národná kultúrna pamiatka? Všetky odpovede i ďalšie zaujímavosti na Vás čakajú v našom múzeu.
  • Mýty a báje - Grécka a svetová mytológia. Vymedzenie pojmov a zoznámenie sa s najvýznamnejšími gréckymi a z menšej časti i svetovými božstvami. Zaznejú aj úryvky z vybraných báji.
  • Bývali štýlovo - špeciálna prehliadka spojená s prednáškou, počas ktorej Vás prevedieme jednotlivými historickými obdobiami (16.-20. storočie) s dôrazom na vývoj umenia, pričom Vám priblížime i politický a kultúrny život danej doby...
  • Tichý spoločník v bývaní - Spomedzi našich exponátov sme vybrali predmet, ktorý bol skrytým spoločníkom v obydliach našich predkov celé storočia. Hoci postupne zaberal čoraz viac miesta, v súčasnosti sa znova ukryl.. O tom, ako na vývoji jedného predmetu môžeme pozorovať i vývoj života našich predkov...
  • Hudobné nástroje v zbierkach Múzea Spiša (klávesové hudobné nástroje, akordeóny, ľudové hudobné nástroje). Predstavenie vystavených hudobných nástrojov a ich výrobcov v expozícii.